Adana’da Kürtçe tiyatro oyunu yasaklandı

Adana’da Kürtçe tiyatro oyunu yasaklandı

Valilik, oyunu "uygun görülmemiştir" diyerek yasakladı.

Adana'da oynanması planlanan "Tartuffe" isimli Kürtçe tiyatro oyunu, Valilik kararıyla yasaklandı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda oynanması planlanan "Tartuffe" adlı Kürtçe oyun, Adana Valiliği tarafından yasaklandı. Valilik, oyununun seyirciyle buluşmasını "uygun görülmemiştir" diyerek yasakladı.

5 Haziran için yapılan başvuruya ilişkin Valilik, 6 Haziran tarihine dair karar verdi. 6 Haziran’ın sehven yazıldığı belirtildi. Valiliğin yasaklama kararında "...06 Haziran 2022 tarihinde saat 20.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda sergilenmek istenilen “Tartuffe” isimli tiyatro oyunu, 5442 sayılı İl İdare Kanunun 11. Maddesinin (c) fıkrası hükmü gereğince, Valilik Makamının 03.06.2022 tarih ve 62837sayılı oluru ile uygun görülmemiştir" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Adana Valiliği'nin aksine Mersin Valiliği, kentte 6 Haziran'da seyirciyle buluşacak olan "Tartuffe" adlı Kürtçe oyununa dair yapılan başvuruya "uygun görüldü" diyerek, izin verdi. Yasaklama kararına tepki gösteren organizatör Suat Ekin, olaylarının Kürtçe olduğu için Adana Valiliği'nce yasaklandığını ancak Mersin Valiliği'nin aynı oyuna izin verdiğini söyledi.

'VALİLİKTEN İZİN ALACAKSINIZ, YOKSA OYNATAMAYIZ' DEDİLER'

Ekin, yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

"Normalde salon etkinliklerinde Valilikten izin almaya gerek yok. Ama CHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, tiyatro oyunu Kürtçe olduğu için ısrarla bize ‘Valilikten izin alacaksınız, yoksa oynatamayız’ dediler. Yasaklama kararı Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün göstergesidir. İzin için Adana Valiliği'ne başvuru yaptım. Valilik Güvenlik Şube'yi aradı. Onlar da beni arayarak, 'Oyununuz Türkçe mi, Kürtçe mi?' diye sordu. Ben de, 'Fark eder mi?' diye sordum. Bana, 'Sıkıntı yok. Git, Valilikten kâğıdınızı alın. Orada cevabını alırsınız' dediler. Kâğıda 'uygun görülmediğinin' yazıldığını gördüm. Bu durum Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün göstergesidir. Bunu kabul etmiyoruz."

DAHA FAZLA