Bakanlık sınavında onlarca kişi mülakatla elendi

Bakanlık sınavında onlarca kişi mülakatla elendi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın mülakatında onlarca kişi, yüksek puanlarına rağmen elendi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "kaldırılacağı" yönünde söz verdiği mülakatla onlarca kişi elendi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yazılı sınavında yüksek puan alan en az 70 kişi, sözlü mülakat sonucu sınavı geçemedi.

Seçim öncesi propaganda döneminde AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki 21 yılın ardından kaldırılacağını iddia ettiği kamu mülakatlarında, yüksek puanlı adayların elenmesinin son örneği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda yaşandı. Bakanlık, geçen yıl aralarında müdür, müdür yardımcısı ve şef kadrolarının da bulunduğu toplam bin 200 kadro için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açtı. Binlerce personelin başvuru yaptığı görevde yükselme ve unvan değişikliği için yazılı sınav 24 Eylül 2022'de yapıldı.

'SEÇİM ARASI' İDDİASI

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre sözlü mülakat kısmına ise 30 Kasım'da geçildi. Ancak 6 Şubat'ta meydana gelen Maraş merkezli depremler nedeniyle bir süre ara verildi. Nisan başında tekrar başlanan sözlü mülakatların sonuncusu da 18 Nisan'da yapıldı. Mazeret beyan edip mülakat sınavına katılamayanlar için 2 Mayıs'ta bir sınav daha açıldı. Mazeret sınavının 18 Nisan'dan 2 Mayıs'a kadar yapılmaması ise sınav sonuçlarının açıklanmasının seçim sonrasına bırakılmak istendiği yorumlarına neden oldu.

2 Mayıs'taki mazeret sınavının son bulmasıyla bakanlık personeli, mevzuat gereği 10 iş günü içerisinde açıklanması gereken sonuçları beklemeye başladı.

YAZILI SINAVDA YÜKSEK PUAN ALANLAR, SÖZLÜ SINAVDA ELENDİ

Ancak sınav sonuçlarının açıklanması, bakanlık tarafından seçim sonrasına bırakıldı. Bakanlık, yaklaşık 20 günlük gecikmeyle sözlü sınavın sonuçlarını dün kamuoyuna duyurdu. Yazılı sınavda 80 ve üzeri puan alan adayların büyük çoğunluğu mülakat sınav sonuçlarını görünce hayal kırıklığına uğradı.

Tercih yapabilmek için mülakat sınavında en az 70 puan alması gereken adayların birçoğu kendisine 70'in altında puan verildiğini görünce sınav sonuçlarına tepki gösterdi.

EN AZ 70 KİŞİ ELENDİ

WhatsApp gruplarında organize olan bakanlık personeli, sınav sonuçlarını kendi arasında paylaşmaya başlayınca, yazılı sınavda yüksek puan alan onlarca adayın mülakat puanıyla elendiği ortaya çıktı. Personelin son tespit ettiği tabloya göre yazılı sınavda 90 ve üzeri alan en az 9 aday, 80 ve üzeri puan alan en az 61 personel de 70 ve altındaki sözlü puanlarıyla elenmiş oldu. Bu sayının daha da fazla olabileceği belirtildi.

KILIÇDAROĞLU GÜNDEME GETİRDİ, ERDOĞAN SÖZ VERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı adayı olarak seçimleri kazanması halinde mülakat uygulamasına son vereceğini açıklamıştı. 

Kılıçdaroğlu'nun vaadi üzerine ise Erdoğan sa kamudaki mülakat uygulamasını kaldıracakları sözünü vermiş ve "İlk atamalarda mülakatın kaldırılması" vaadi, AKP Seçim Beyannamesi'ne girmişti.