Erdoğan: Bazı marjinal guruplar 1 Mayıs’a gölge düşürmeye çalışıyor

Erdoğan: Bazı marjinal guruplar 1 Mayıs’a gölge düşürmeye çalışıyor

Saray’da konuşan Erdoğan, 1 Mayıs tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim’de yapılmak istenen 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin “Muhalefet ve bazı marjinal guruplar 1 Mayıs'a gölge düşürmeye çalışıyor. Müsaade edilenler dışında bir alanda yürüyüş ve miting düzenlemek iyi niyetli değildir” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda “13. Çalışma Meclisi Yemeği”ne katıldı. Yemek sonrası açıklamalarda bulunan, 1 Mayıs tartışmalarına ilişkin de konuştu.

‘MUHALEFET VE BAZI MARJİNAL GURUPLAR 1 MAYIS'A GÖLGE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYOR’

Konuşmasında “Muhalefet ve bazı marjinal guruplar 1 Mayıs'a gölge düşürmeye çalışıyor” ifadelerine yer veren Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tebrik ediyorum. Helal rızık peşinde koşan işçilere selamlarımı iletiyorum. Emek veren işçilerimize Allah razı olsun diyorum. Kavganın çatışmanın sembolü olarak görüldü 1 Mayıs. 2008 yılında 1 Mayıs'ı Emek ve Dayanışma Günü olarak ilan ettik ve 2009 yılında tatil ettik. 2010 yılında da Taksim'de kutlamaya izin verdik. Buna rağmen muhalefet ve bazı marjinal guruplar 1 Mayıs'a gölge düşürmeye çalışıyor. Taksim Meydanı'nın mitinge uygun olmadığı herkesin malumu iken bu türdeki dayatmaları doğru bulmuyorum. İstanbul'da yapılacak kutlamalar için 40 ayrı güzergah belirlenmiştir. Müsaade edilenler dışında bir alanda yürüyüş ve miting düzenlemek iyi niyetli değildir. Terör örgütlerine istismar zemini sunulmamalıdır. Sendikalarımızı, STK'lerimizi 1 Mayıs atmosferinden uzak durmaya davet ediyorum.

Bugüne kadar toplanan çalışma meclisimiz sorunların tartışıldığı çözüm önerilerinin geliştirildiği bir meclistir. Sizlerin görüşlerine başvurduk. Sizden gelen tenkitlerle meselelere yaklaştık. İşçisiyle işvereniyle, memuruyla esnafıyla meclis zemininde yaptığımız istişarelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Siz dostlarıma da katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Çalışma hayatının içerisinde bulunmuş bir kardeşinizim. Emeğin alın terini kendisi ve ailesi için ter dökenleri o dönemlerde çok yakınen gördüm. Belediye Başkanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı sıfatıyla ülkemize hizmet ederken nereden geldiğimizi asla unutmadık.”