İsrail’den Türkiye’ye ‘yaptırım’ yanıtı

İsrail’den Türkiye’ye ‘yaptırım’ yanıtı

Ticaret Bakanlığı’nın “ihracat kısıtlaması” kararına İsrail’den yanıt geldi.

Türkiye’nin İsrail’e yönelik ihracatta kısıtlama kararı almasının ardından İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, “Türkiye'ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacağız” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin İsrail’le sürdürdüğü ticarete kamuoyundan yükselen geniş çaplı tepkilerin ardından, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 54 ürün grubunda İsrail’e ihracat kısıtlaması getirildiğini açıkladı.

Kararın ardından İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, X hesabı üzerinden Türkiye’ye yönelik sert mesajlar verdiği bir açıklama yaptı.

‘ERDOĞAN, TÜRK HALKININ EKONOMİK ÇIKARLARINI FEDA EDİYOR’

Katz, “Erdoğan'ın, Gazze'deki Hamas katillerine verdiği destek için Türk halkının ekonomik çıkarlarını bir kez daha feda ettiğini” belirttiği açıklamasında şunları kaydetti:

“Erdoğan, Gazze'de kadınlara, kız çocuklarına, yetişkinlere tecavüz eden, öldüren ve bedenlerine saygısızlık eden ve çocukları diri diri yakan Hamas katillerine verdiği destek uğruna bir kez daha Türkiye halkının ekonomik çıkarlarını feda ediyor. İsrail, şiddete ve gasplara boyun eğmeyecek, ticaret anlaşmalarının tek taraflı ihlaline göz yummayacak ve Türkiye'ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacaktır. 

İsrail'in Türkiye'nin ihracatını engelleyeceği ürünler için bir liste daha hazırlanmasını ve ayrıca ABD'deki ülke ve kuruluşlarla temasa geçilmesini, Türkiye'deki yatırımların durdurulmasını ve Türkiye'den ürün ithalatının engellenmesi talimatını verdim. ABD Kongresi'ndeki arkadaşlarımıza, boykot yasalarının ihlallerini incelemelerini ve buna göre Türkiye'ye yaptırım uygulamalarını emrettim.”