İzmir-Selanik feribot seferleri devam etmeyecek

İzmir-Selanik feribot seferleri devam etmeyecek

Mart ayına kadar durdurulduğu açıklanan İzmir-Selanik feribot seferleri devam etmeyecek.

2016 yılında, Türkiye ve Yunanistan arasında resmiyet kazanan ve 11 Ekim 2022'de resmi olarak başlayan Selanik-İzmir arası feribot seferlerinin devam etmeyeceği açıklandı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir ile Selanik arasındaki feribot hattının devam etmeyeceğini söyledi.

DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, mayıs ayı meclis toplantısında İzmir-Selanik hattına ilişkin yaptığı açıklamada "İzmir-Selanik hattı ile ilgili gelişme maalesef yok. Maalesef bitti, kesinlikle bitti. Bir daha böyle bir şeyle karşılaştığımızda enine boyuna bize ne faydası var ne zararı var diye düşünmek, taş üstüne taş koymak lazım. Çok emek verdik. Yıllarca emek verdik. Sadece şahsım değil, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı da İzmir Valisi de çok emek verdi. Aklımıza gelebilecek birçok otorite de bu işe emek verdi. Selanik'in hinterlantına baktığınız zaman Balkan ülkeleriydi, bu engellendi” diye konuştu.

Hatta 20 sefer yapıldığını söyleyen Öztürk, “20 seferde ortalama taşınan kamyon sayısı 10-12’ydi. Dayanması güç noktadaydı. Firma 2,5 milyon Euro kaybetti bir seferde. Bunu aşmak için her şeyi yaptık. Kara nakliyesi yapan firmalarla birebir konuştuk. 'Hattı desteklerseniz hat büyüdüğünde onlar da sizi destekleyecek' dedik. İhracat için giden tırların birçoğu boş dönüşlerini genelde Ege Bölgesi’ne yapamadılar, Marmara’ya yaptılar. Çünkü bu tarafa doğru gelen ithalat söz konusu değildi. Ro-Ro gemisinin yolcu taşıma kapasitesi 900 kişiydi. Çok da güzel bir gemiydi. Kurvaziyer gemilerinden farkı yoktu. Maalesef yolcu açısından destek sağlanamadı. Oradan da kayıpları oldu" dedi.

MART SONUNA KADAR DURDURULDUĞU AÇIKLANMIŞTI

Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 19.00’da Selanik’ten İzmir’e sefer yapması planlana feribotun, salı ve perşembe ve pazar günleri ise saat 19.00’da İzmir’den Selanik’e sefer yapması ve seferlerin 12-13 saat sürmesi bekleniyordu.

Seferler 2022 yılının Kasım ayında düşük talep nedeniyle 31 Mart 2022'ye kadar durdurulduğu açıklanmıştı.