Latif Demirci hayatını kaybetti

Latif Demirci hayatını kaybetti

Karikatürist Latif Demirci 61 yaşında hayatını kaybetti.

Uzun yıllar birçok dergi ve gazetede yer alan karikatürist Latif Demirci, hayatını kaybetti.

Kısa bir süre önce kalp ameliyatı geçiren ve dün evde düşmesinin ardından hastaneye kaldırıldığı öğrenilen karikatür sanatçısı Latif Demirci, 61 yaşında hayatını kaybetti.

Demirci'nin ölüm haberini Hürriyet gazetesi yazarı İhsan Yılmaz, sosyal medya hesabından duyurdu. Yılmaz paylaşımında, "Sevgili dostum, karikatürist Latif Demirci’yi bu sabah kaybettik. Acım sonsuz. Başta kızı sevgili Yasemin, kardeşi Nurver ve Latife, bütün sevenlerine baş sağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

LATİF DEMİRCİ KİMDİR?

Kariyerine Gırgır ve Fırt dergilerinde yaptığı çizimlerle başlayan Latif Demirci, Fırt'ta "Tarzan" ve Gırgır'da esprilerini Behiç Pek'in bulduğu "Muhlis Bey" tiplerinin çizeri olarak geniş bir okur kitlesi edindi. Kuruculuğunu yaptığı Hıbır ve onun devamı HBR Maymun dergilerinin kapanmalarından sonra mizah dergiciliğini bırakarak gazeteler ve dergiler için çalışmaya başladı. 

90’lı yıllarda yurt içi ve yurt dışında karikatür sergileri açan Demirci, kitap kapakları, poster ve çizgi film çalışmalarında da bulundu. Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi yayınların da kadrolarında yer alan Demirci, uzun süredir Hürriyet gazetesi için çalışıyordu. 

2015 yılında Sedat Simavi Karikatür Ödülü'nü alan Demirci, Canavar Koyun Orhan, Muhlis Bey, Arap Kadri, Mithat-Mirsat ve son olarak da Press Bey gibi birçok karikatür tipi yarattı.

DAHA FAZLA