Nebati'den uçaktaki görüntülere ilişkin açıklama

Nebati'den uçaktaki görüntülere ilişkin açıklama

THY uçağının kendisi için bekletilmesi üzerine kamuoyunun tepkisini çeken Bakan Nebati, kendisini "algı operasyonu" yapıldığını iddia ederek savundu.

THY’nin 29 Mayıs günü Ankara'dan İstanbul'a hareket eden uçağında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile yolcular arasında yaşanan ‘bekletilme’ tartışmasına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.

Bu görüntülerde Nebati'nin tartışma sırasında yolcularla sert bir üslupla konuştuğu görülüyor. Uçağın kendisi yüzünden gecikmediğini savunan Nebati “Her zaman uçağa en son bakan biner” diyor.

Nebati ayrıca konuya seçim sonuçlarını da karıştırarak, “Kaybetmişler ondan sonra gelip örgütlüyorlar. Hadi be! Bu da yeni moda. Gidin kaybettiğiniz yerlerde niye kaybettiğinize bakın” gibi ifadeler kullanıyor.

Hava şartları nedeniyle rötar yaptığı duyurulan uçağın, Bakan Nebati yüzünden bekletildiğini düşünen kimi yolcular bu duruma tepki göstermişti.

Uçaktaki yurttaşların Nebati’yi protesto etmek için “Hak, hukuk, adalet” sloganı attığı duyulmuş, Nebati’nin ise yurttaşlara cevaben sarf ettiği “Seçimi AK Parti kazandı, Cumhurbaşkanı Erdoğan kazandı, hazmedin kardeşim” şeklindeki sözleri tartışma yaratmıştı.

'CHP VEKİLİ PROVOKE ETTİ'

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, sosyal medya hesabından 29 Mayıs’ta kendisinin de bulunduğu Ankara-İstanbul seferini yapan uçakta yaşananlarla ilgili kamuoyuna yansıyan görüntülere ilişkin açıklama yaptı. Nebati, “Bir CHP milletvekilinin provokatif yönlendirmesi sebebiyle millet iradesini içine sindirememiş bir grubun sözlü sataşmasına maruz kaldım” iddiasında bulundu.

Olayın kamuoyuna çarpıtılarak yansıtıldığını ileri süren Nebati, uçağın kalkış saatinde yaşanan gecikmenin kendisiyle ilgisi olmadığını dile getirdi. Nebati, uçakta yaşanan rötarın hava muhalefetinden kaynaklandığını söyleyerek, “Kaldı ki ben uçakta yerimi aldıktan sonra bazı diğer yolcuların da binişlerini gerçekleştirmeye devam ettikleri kaydedilen görüntülerden açıkça anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati, olaya dair şunları söyledi:

“Uçaktaki yerimi aldığım esnada, bir CHP milletvekilinin provokatif yönlendirmesi sebebiyle millet iradesini içine sindirememiş bir grubun sözlü sataşmasına maruz kaldım. Gecikmenin sebebi hava muhalefeti olmasına rağmen sanki benden kaynaklanıyormuş gibi bir algı oluşturmaya çalışarak, olmadık suçlamalarda bulundular. Bunun üzerine bu şahıslara yaşanan rötarın sebebini ve milletimizin demokratik tercihlerini artık kabullenmeleri gerektiğini açık ve net bir şekilde hatırlattım. Bu hatırlatmayı da sadece bu birkaç şahsa yönelik yaptım.”

Olayla ilgili yapılan çarpıtmaları milletin takdirine bıraktığını dile getiren Nebati, “Bu malum çevreleri, yalanlar üzerine asla siyaset inşa edilemeyeceği gerçeğini artık kabullenmeye davet ediyorum” dedi.