Özgür Özel’den Erdoğan’ın ‘yeni anayasa’ teklifine yanıt

Özgür Özel’den Erdoğan’ın ‘yeni anayasa’ teklifine yanıt

Özel, Meclis’teki 23 Nisan Özel Oturumu’nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine “yeni anayasa teklif edeceğine” ilişkin sözlerine, “Geçen sefer değiştirdiğiniz anayasaya niye uymuyorsunuz? Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce mevcuduna uyun da onu görelim” şeklinde yanıt verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 104. yıldönümü dolayısıyla, TBMM Genel Kurulu Numan Kurtulmuş başkanlığında özel gündemle toplandı.

Meclis’teki özel oturumda konuşma yapan CHP Lideri Özel, oturumun sona ermesinin ardından TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘CUMHURBAŞKANI İLE ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GÖRÜŞMEYİ PLANLIYORUZ’

Erdoğan'la yapılması beklenen görüşmeye ilişkin konuşan Özgür Özel, “Cumhurbaşkanı'nın bugün değişimden bahsediyor olması ve Sayın Erdoğan’ın da artık değişimci olması, CHP’nin, siyasetin diline egemen olduğunu gösteriyor ki bu güzel bir şey. CHP değişerek güçlendi. Bu tutumlarını değiştiremezlerse zayıflamaya devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanı ile önümüzdeki hafta görüşmeyi planlıyoruz. Kendilerinden randevu talep edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘GEÇEN SEFER DEĞİŞTİRDİĞİNİZ ANAYASAYA NİYE UYMUYORSUNUZ?’

Erdoğan'ın Irak ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı “yeni anayasa teklifi” açıklamasına da yanıt veren Özel, şunları kaydetti:

“Anayasayla ilgili birtakım talepler ileteceğini söyledi. Tabii ki TBMM müzakere zeminidir. Her zaman liderler birbirleriyle konuşur. Sayın Meclis Başkanı da bir ziyaret yapacağını söyledi. Ama anayasayı değiştirelim demesi için birisinin, değiştireceğiniz anayasayı ne yapacaksınız? Uymak için değiştireceksiniz. Geçen sefer değiştirdiğiniz anayasaya niye uymuyorsunuz? Bir anayasa uymamak için değiştirilir mi?

Eğer anayasayı değiştirecekseniz önce uyduğunuzu görmemiz lazım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymamak, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamak; 1. Derece Mahkemesi'ni Anayasa Mahkemesi'ni ezdirmek, Meclis'e 1. Derece Mahkemelerinden Anayasa Mahkemesi kararının hilafından buyruk yollamak ve onu uygulattırmak hangi anayasaya uymak? Anayasa ayaklar altında.

Elbette ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız. Elbette görüşmeler olur liderler arasında. Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce mevcuduna uyun da onu görelim.”