Yazar Aslı Erdoğan, yoğun bakımdan çıkarıldı

Yazar Aslı Erdoğan, yoğun bakımdan çıkarıldı

Beyin kanaması geçiren Erdoğan, yoğun bakım ünitesinden çıkarıldı.

Beyin kanaması geçirerek yoğun bakıma alınan Aslı Erdoğan'ın, yoğun bakım ünitesinden çıkarıldığı açıklandı.

Uzun süredir yurt dışında yaşayan fizikçi ve yazar Aslı Erdoğan'ın beyin kanaması geçirdiği açıklandı. Simurg Art Yayınları’ndan yapılan paylaşımda, "Yazar Aslı Erdoğan beyin kanaması geçirmiş, çok geçmiş olsun, en kısa sürede iyileşmesini diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Simurg Art Yayınları’ndan sabah saatlerinde yapılan açıklamada ise "Çekip gitmek yok öyle, öyküler, sözcükler peşinden gelir. Direneceksin, sana da bu yakışır. Yazar Aslı Erdoğan, yoğun bakım ünitesinden çıkarıldı, Pazartesi günü nörololoji servisine geçecek. İyileşeceksin! Çok geçmiş olsun kıymetli kalemimiz" denildi.

133 GÜN CEZAEVİNDE KALDI

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde görev yapan ilk Türkiyeli fizikçilerden olan Aslı Erdoğan, fizik doktorasını yarıda bırakarak edebiyata yöneldi. Aslı Erdoğan, 2016 yılında Özgür Gündem gazetesine yönelik yapılan soruşturmada "örgüt üyeliği ve halkı kışkırtmak" iddiasıyla tutuklandı. Bir süre sonra "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma" yönündeki suçlamalardan delil yetersizliği sebebiyle Erdoğan'ın tahliyesine karar verilirken, "terör örgütü üyeliği" suçlaması ile tutukluğu devam etti.

Aslı Erdoğan, 133 gün süren tutukluluğunun ardından 29 Aralık 2016 tarihinde yurt dışı yasağıyla tahliye edildi. Aslı Erdoğan, bu yasak kaldırıldıktan sonra yurt dışına yerleşti. 14 Şubat 2020 tarihinde İstanbul 23.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Erdoğan’a "devletin birliği ve bütünlüğünü bozma" ve "terör örgütü üyeliği" suçlamalarından beraat, "terör örgütü propagandası" suçundan da davanın zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle düşürülmesine karar verildi.

DAHA FAZLA